Tematyka kursów z zakresu mineralogii, krystalografii i pertografii

Pewnie nie raz wpadaliście w zachwyt, widząc skaliste szczyty w górach lub urwisty klif nad brzegiem morza? Wspomniane widoki zawdzięczamy skałom, które zbudowały te formy terenu. Jeżeli chcecie się dowiedzieć jak powstają skały i jak się nazywają, to zapraszamy do udziału w niniejszym kursie.



Każdy słyszał i każdy widział minerały, każdy z nich korzysta, każdy po nich stąpa, a wielu podziwia ich urodę. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o minerałach, a może nawet zacząć tworzyć własną autorską kolekcję – to ten kurs jest dla Ciebie !



Jeśli już wiesz czym są minerały i chciałbyś zacząć przygodę nie tylko z tworzeniem własnej autorskiej kolekcji, ale także samodzielnym rozpoznawaniem zgromadzonych przez siebie okazów to zapraszamy do zapoznania się drugą lekcją kursu smile

Skałami, które pojawiły się na młodej Ziemi jako pierwsze są skały magmowe. O tym czym są skały magmowe, jak powstają i jak je rozpoznać dowiesz się z poniższej lekcji.


Większość powierzchni Ziemi pokryta jest skałami osadowymi. Być może nie zdajecie sobie sprawy, jak często mieliście już kontakt ze skałami osadowymi i to od najmłodszych lat. Są one różne, od luźnych, przesypujących się między palcami, po lite i twarde jak… skała. Dowiedz się więcej o skałach, z którymi na co dzień spotykasz się najczęściej!


Na Ziemi i pod jej skorupą nieustannie przebiegają procesy na miarę wielkich katastrof. Dlatego ziemskie skały ulegają ciągłym przeobrażeniom, zmieniając swój wygląd i skład mineralny. Zajrzyj z nami pod powierzchnię naszej planety, by zobaczyć co się dzieje ze skałami pod wpływem ciśnienia i temperatury.