Tematyka związana z badaniem skamieniałości

Skąd wiemy, kiedy na Ziemi pojawiło się życie albo, że 100 milionów lat temu naszą planetę zamieszkiwały majestatyczne dinozaury? Skąd się wzięliśmy my – ludzie? Wiemy o tym dzięki skamieniałościom.

Razem z nami dowiedz się czym są skamieniałości, jak powstają i o czym nam mówią.

Poniższy kurs jest wstępem do ogromnego działu nauki jakim są badania skamieniałości. Dzięki niemu zdobędziesz podstawową wiedzę o skamieniałościach oraz ich znaczeniu, a także ułatwi Ci udział w pozostałych kursach paleontologicznych.

Kurs podzielony jest na 5 części tematycznych:

1. Skamieniałości - co to takiego?

2. Jak powstają skamieniałości?

3. Rodzaje skamieniałości

4.  Skamieniałości śladowe

5. Po co badamy skamieniałości


Na koniec kursu będziesz mógł sprawdzić świeżo zdobytą wiedzę rozwiązując przygotowany quiz. 

Życzymy dobrej zabawy!

 

 

Poszukiwanie, preparacja i opis skamieniałości to długa, żmudna i często kosztowna praca. Dlaczego więc się to robi? Wbrew pozorom zdobycie pięknego szkieletu na wystawę muzealną nie jest najważniejszym celem. Skamieniałości mają ogromne znaczenie w wielu dziedzinach nauki, a nawet w przemyśle.


Skamieniałości dostarczają nam wielu cennych informacji na temat przeszłości na Ziemi. Dzięki nim możemy prześledzić jak zmieniała się nasza planeta oraz jak ewoluowało życie. Jednak do najważniejszych zastosowań skamieniałości należy określanie wieku skał. Możemy to zrobić przy użyciu tzw. skamieniałości przewodnich.

W niniejszej lekcji dowiesz się czym są skamieniałości przewodnie, jakie cechy muszą posiadać, by mogły zostać za takie uznane oraz poznasz najważniejsze grupy skamieniałości przewodnich.