Foldery edukacyjne Państwowego Instytutu Geologicznego - PIB
Zapraszamy do zapoznania się z folderami edukacyjnymi przygotowanymi przez Państwowy Instytut Geologiczny - PIB.
Pierwsze amonity pojawiły się na Ziemi w dewonie i przez setki milionów władały morzami. Poznaj bliżej te niesamowite zwierzęta, dowiedz się skąd się wzięły, jak żyły, co mają wspólnego ze ślimakami i dlaczego zniknęły z powierzchni naszej planety.
Połączenie pomiędzy Zalewem Szczecińskim a Morzem Bałtyckim ma długą i bardzo ciekawą historię. Dowiedz się, jak zmieniała się Świna i jej brama wraz ze zmianami klimatu.
Polska nie kojarzy się z poszukiwaniem drogocennych kamieni, jednak nie znaczy to, że u nas nie występują. Do najpiękniejszych i najcenniejszych kamieni należy chryzopraz, nazywany zielonym złotem.
Historia jeziora Morzycko sięga ponad 18 tys. lat w przeszłość i jest ściśle powiązana z obecnością na naszych ziemiach lądolodu.
Czy wiesz, że malownicze klify w Dover, wysokie na wiele metrów, w całości zbudowane są ze skorupek mikroskopijnych organizmów? Poznaj kokkolitofory, z których wapiennymi szkieletami spotykamy się znacznie częściej niż nam się wydaje.
Przez dziesięciolecia maleńkie fosforanowe ząbki pomagały geologom datować osady, rekonstruować środowiska i szukać węglowodorów. Nikt jednak nie wiedział do kogo należą. Do czasu... Poznaj zwierzęta, które tak bardzo przyczyniły się do rozwoju geologii.
- Podwodne kwietne łąki? Nie, to niezwykłe liliowce, które pomimo swego wyglądu i nazwy, należą do królestwa zwierząt. Pojawiły się miliony lat temu i w prawie niezmienionej formie żyją do dzisiaj.
Triasowe morza pełne były zdumiewających zwierząt, w tym licznych gadów. Poznaj jednego z nich, który królował w morzach na terenie Polski.
Kwarc jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych w przyrodzie minerałów. Poznaj bliżej jego wszystkie oblicza.
Polska ma długą i bogatą historię wydobycia i wykorzystania ropy naftowej. Dowiedz się jak powstaje, gdzie występuje i jak jest wydobywany ten ważny surowiec.
Dna oceanów są pełne cennych surowców, jednak ich wydobycie nie jest takie proste. Dowiedz się co można znaleźć w głębinach i jakie wyzwania czekają tych, którzy chcą sięgnąć po te bogactwa.
Zapraszamy na wycieczkę po dnie morza, które pokrywało tereny dzisiejszej Polski miliony lat temu.
Rumosz skalny pokrywający zbocza świętokrzyskich szczytów to doskonały przykład działania wietrzenia mrozowego. Zobacz jak działa ten proces i co po sobie pozostawił.
Bez wody nie ma życia. Służy nam nie tylko do picia, ale jest także niezbędna w niemal każdej dziedzinie przemysłu. Skąd się bierze woda? Jak trafia do nas? Jakie są jej rodzaje. Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym folderze.
Zobacz jak małe krople wody drążą twarde skały pozostawiając za sobą cuda natury jakimi są jaskinie i inne formy krasowe.